Gå til indhold

Champagne J.M. Goulard er en mindre familieproducent fra Prouilly i Massif de Saint-Thierry vest for Reims. Her arbejder familien med omkring otte hektar vinmark og fremstiller champagne med tæt forbindelse mellem egne marker, kælderarbejde og den færdige flaske.


Det er Grower Champagne i den mest interessante forstand: Champagne, hvor producenten selv står langt tættere på hele processen end hos de store huse. Resultatet er et sortiment med tydelig lokal forankring og masser af personlighed.

Champagne JM Goulard

Vis:
af 6 produkter
Sorter efter:

Gå til side

ud af 1

Produkter pr. side
36
72
108
144

Grower Champagne fra Prouilly

J.M. Goulards historie i Prouilly går generationer tilbage. Paul Goulard plantede familiens første vinstokke, og i 1978 begyndte Jean-Marie Goulard at sælge champagne under familiens eget navn. I 1995 forlod han kooperativet og etablerede familiens egen vinkælder. Siden 2015 har sønnen Damien stået i spidsen for domaine'et med hjælp fra brødrene Sylvain og Sébastien. Det er altså et familieprojekt i ordets egentlige betydning. Markerne, kælderen og flaskerne hænger sammen, og det er netop den nærhed, der gør J.M. Goulard værd at opdage.


Hvad er Grower Champagne?

J.M. Goulard er registreret som Grower hos Comité Champagne og som Vigneron indépendant. Grower Champagne bruges om champagne fra vinbønder, der selv dyrker druer og har en direkte rolle i fremstillingen af deres egne vine. På etiketten møder man også betegnelsen RM – Récoltant-Manipulant. Comité Champagne definerer RM som en producent, der fremstiller champagne i egne lokaler af vin fra sin egen høst.


Det giver en anden tilgang end hos de store champagnehuse. Her er det ikke først og fremmest et husnavn eller en fast global stil, der står i centrum. Det er producenten, markerne og de enkelte cuvéer, du smager.


For dig, der gerne vil tættere på Champagne som vinområde, er det en kategori med rigtig meget at gå på opdagelse i.


Otte hektar med champagne helt tæt på

Familien råder over omkring otte hektar i og omkring Prouilly i Massif de Saint-Thierry. Det er en størrelse, der gør det muligt at arbejde tæt med de enkelte parceller og følge druerne hele vejen frem til den færdige champagne. Sortimentet rummer forskellige udtryk og cuvéer, blandt andet Blanc de Noirs og Rosé de Noirs. Det giver mulighed for at opleve flere sider af familiens marker frem for én ensartet husstil.


Et oplagt sted at begynde med Grower Champagne

De store champagnehuse har deres styrker, men Grower Champagne tilbyder noget andet. Hos J.M. Goulard får du Champagne fra en producent med egne marker, lille skala og en tydelig forbindelse til Prouilly. Det gør huset særligt interessant for dig, der allerede holder af champagne og gerne vil længere ind i området – men også for dig, der vil opdage, hvor meget karakter der kan ligge uden for de mest kendte etiketter.

Tilmelding til Sélection Vinklub

Bliv gratis medlem af vores vinklub - klik herunder.

Læs om vores kundeklub
H.J. Hansen Vin, Vestergade 97-101, 5000 Odense C, [email protected]