Gå til indhold

Christian Drouin smagning med H.J. Hansen Vin

Onsdag 21. oktober kl. 17.30

H.J. Hansen Vin København,

Østbanegade 3, 2100 København Ø

Kom til en unik Christian Drouin - smagning!


Vi byder på en helt særlig aften i godt selskab, hvor du får mulighed for at smage – den ofte oversete – stjerneproducent Christian Drouins æble- og pærekreationer.
Der vil blive serveret alt fra cider til gin og calvados, så du får et bredt indblik i Drouins univers og Normandiets æblebaserede specialiteter.


Som noget ganske særligt får vi besøg af Christian Drouin, og aftenen vil blive ledet af Guillaume Léonard, som vil fortælle om husets historie, deres håndværk og de spændende produkter, der har gjort Christian Drouin til et af Normandiets mest anerkendte navne.


Drouin er kendt for sin kompromisløse kvalitet, sit traditionsrige håndværk og sine elegante, dybt aromatiske calvados-udtryk, som sjældent får den opmærksomhed, de fortjener.


Glæd dig til en smagsoplevelse, der spænder fra de friske og frugtige til de komplekse og fadlagrede – og måske endda et par overraskelser undervejs.


En aften for både kendere og nysgerrige.
Kom med, og oplev hvorfor Christian Drouin betragtes som Normandiets skjulte perle.


Program:​​​​​​​

Drouin Cider Brut Æble 4,5%

Le Gin Pira 42%

Christian Drouin ABC 17%,

Drouin Calvados VSOP 40%, Pays d´Auge

Drouin Calvados XO 40%

Calvados 25 Years 40%, Appellation Calvados Contrôlee

Calvados 18 år, Tawny Port Cask #fp2b3 50%

Pommeau de Normandie 17%



Pris pr. person

  250,-

*Billetkøb foretages via event-platformen Tickster.
H.J. Hansen Vin, Østbanegade 3, 2100 København
Tlf. Telefon: 35424311 - E-mail: [email protected]

Tilmelding til Sélection Vinklub

Bliv gratis medlem af vores vinklub - klik herunder.

Læs om vores kundeklub
H.J. Hansen Vin, Vestergade 97-101, 5000 Odense C, [email protected]