
Antal varer der matcher den nuværende søgning:
1957
Før musen henover billedet for at zoome
Leverandør
Valentin Bianchi Sacif
Serveringsforslag
Lyst kød Mørkt kød Oste - milde Vildt
Lagringspotentiale
2 - 5 år
Flaskestørrelse
3/4 ltr.( 68 - 80 cl)
2011 Elsa Malbec, 3/4 ltr. Valentin Bianchi Sacif
DKK 75,00
(DKK 60,00 ekskl. moms)
Bodegas Valentin Bianchi hører blandt de mest ansete producenter i det spændende vinland Argentina. Der er tale om et familieforetagende, der med tre generationers erfaringer fremstiller et førsteklasses udvalg af vine på et spændende udvalg af druesorter.
Rygraden i Valentin Bianchi's vinproduktion er druerne fra husets berømte "Elsa's Vineyard", der er husets oprindelige og samtidig fineste vingård, opkaldt efter grundlæggeren Don Valentin Bianchi's hustru, Dona Elsa.
Elsa's Vineyard befinder sig i San Rafaeldalen i provinsen Mendosa, der er kendt som Argentinas fineste vinområde.
Klimaet er fremragende for produktion af førsteklasses druer. Dagene er solfyldte og lange og sikrer druerne optimal modenhed. Nætterne er kølige og således med til at opretholde det optimale syreniveau, som sikrer perfekt balancerede vine.
Jordbunden i Elsa's Vineyard består overvejende af kalkholdige aflejringer, der sammen med det favorable klima giver særdeles gode betingelser for de forskellige druetyper, Valentin Bianchi dyrker her.
Smagekommentarer
Fyldig, blød, nuanceret vin med en dejlig, harmonisk afrundet eftersmag. Duft- og smagsnuancer af blommer, vanille og violer.
Vinifikation
Klassisk med afstilkning af druerne efterfulgt af en temperaturkontrolleret gæring.
06-05-2012
ANBEFALET i Søndagsavisen
01-02-2012
15/20 POINT af Henrik Oldenburg på www.forlagetsmag.dk
28-01-2012
4 STJERNER af Rolf Madsen i Berlingske
|
|