Antal varer der matcher den nuværende søgning:
2347
-
Forside
-
Vin
-
Hvidvin
-
2009 Chateau de la Ragotiere, 3/8 ltr. Chateau De La Ragotiere AOC
Før musen henover billedet for at zoome
|
Underområde
|
Muscadet/ Pays Nantais
|
|
Leverandør
|
Chateau De La Ragotiere
|
|
Serveringsforslag
|
Skaldyr Fisk - lys
|
|
Lagringspotentiale
|
2 - 6 år
|
|
Flaskestørrelse
|
3/8 ltr.( 30 - 40 cl)
|
2009 Chateau de la Ragotiere, 3/8 ltr. Chateau De La Ragotiere AOC
DKK 50,00
(DKK 40,00 ekskl. moms)
Slottet ejes af de tre brødre, François, Michel og Bernard Couillaud, der i fællesskab driver ejendommen. Beliggende i den bedste del af Sèvre-et-Maine har Château de la Ragotière siden det 14. århundrede opretholdt sit ry som en af områdets historiske og mest anerkendte vingårde. Familiens marker udgør ialt 60 ha, hvoraf de 25 bruges til produktion af druer til husets stolthed, Château de la Ragotière. Disse vinmarker er beplantet med 20 ha Muscadet og 5 ha af den lidt mere ukendte drue Gros Plant.
Efter udgæringen lagres vinen på store egetræsfade i kælderen for at blive tappet "sur lie" det efterfølgende forår. Det er som regel kun de fineste vine i distriktet, der tappes "sur lie", og processen tilfører vinen en større blødhed samt en lidt prikkende, frisk eftersmag.
Smagekommentarer
Gylden, krystalklar farve. Duft af tropisk frugt, nødder og toner af krydderier. Smagen har en en flot balance mellem den lette frugtsyre og fedmen.
Vinifikation
Druerne håndplukkes og presses i en pneumatisk presse. Efterfølgende gennemgår de koldgæring ved 16-16 grader. Vinen lægges derefter "sur lie" i 8 måneder, før den filtreres og tappes på flaske.
|