
Antal varer der matcher den nuværende søgning:
1957
Før musen henover billedet for at zoome
Underområde
Barossa Valley
Leverandør
Rolf Binder Winery Ltd.
Serveringsforslag
Krydrede retter Mørkt kød Vildt
33% Grenache Noir 67% Syrah
Lagringspotentiale
2 - 7 år
Flaskestørrelse
3/4 ltr.( 68 - 80 cl)
2007 Halliwell, 3/4 ltr. Rolf Binder Winery Ltd.
DKK 155,00
(DKK 124,00 ekskl. moms)
Rolf Binder blev grundlagt i 1955 af Rolf´s forældre, som emigrerede til Australien, før 2. verdenskrig brød ud. I starten bestod produktionen hovedsageligt af hedvine, som der dengang var en ualmindelig stor efterspørgsel på i Australien. Dette ændrede sig efterhånden som tiden gik, og der kom flere europæiske emigranter til landet. Fra 1967 blev produktionen langsomt lagt om til rødvin.
Inspirationen til rødvinen udsprang fra Bulgarien. De første vine blev frigivet fra vineriet med, den i Danmark så velkendte, tyreblod som forbillede. Efterhånden som Rolf Binders far opdagede det enorme, og på denne tid uudnyttede potentiale, der lå i de klassiske sydfranske druesorter Shiraz, Grenache og Mataro, frigav vineriet i begyndelsen af 1980'erne sin første serie af højkvalitetsvine baseret på disse druer.
Såvel familiens søn Rolf Jr. som deres datter Christa blev sat på skolebænken for at lære vinfaget fra bunden. Efterfølgende blev Christa sendt til udlandet for at opsamle erfaring indenfor fremstilling af hvidvine, men Rolf vendte hjem til vineriet for at assistere faderen i det daglige arbejde. Op gennem 90'erne modtog vineriet for alvor anerkendelse for deres vine. En anerkendelse som nåede sit foreløbige højdepunkt i 2005, hvor Rolf og hans søster (som i dag assisterer ham i vineriet) blev kåret til Winemakers of the Year. Det var også i 90'erne, at Robert Parker opdagede vineriet, og siden da har han strøet sine point ud over vineriet med løs hånd. Topkarakteren 100 point lader stadig vente på sig, men med de nyligt givne 98 og 99 point i mente, varer det nok heller ikke så længe, inden prestige-vinen Hanisch Shiraz når de 100 point.
Halliwell Shiraz/Grenache er Binders bud på en "hverdagsvin", hvor man udelukkende har fokuseret på kvaliteten og ikke på omkostningerne. Og det er et seriøst bud, som sagtens kan slå flere af de 200 kr.'s Cuvéer, de mere kommercielle huse lancerer som deres prestigevine.
Smagekommentarer
Kraftig mørk farve. Indbydende duft af krydderurter, brombær, sød lakrids, mynte og the. Intens smag med fede modne tanniner og en lang vedvarende eftersmag med et let sødmestrejf.
Vinifikation
Druerne lægges på åbne tanke, hvor den fritløbende most starter en spontangæring, der kører fem dage, hvorefter druerne nænsomt presses. Gæringen fortsætter efterfølgende 20 dage, hvor mosten to gange dagligt pumpes rundt. Vinen lægges på egetræsfade, heraf 15% nye, i ni måneder, inden den endelige blanding finder sted, og vinen tappes på flaske uden filtrering.
|